EURO 2020: Kompletirane grupe B i C, Makedonci se oprostili od prvenstva

Danas su odigrana četiri utakmice na Evropskom prvenstvu u fudbalu, a čime je kompletirana grupna faza i po grupama B i C.

Kao što je to slučaj na velikim takmičenjima, utakmice iste grupe se u posljednjem kolu igraju u istom terminu. Danas je u prvom terminu kompletirana grupa C, a što je obilježeno posljednjom utakmicom Gorana Pandeva u dresu Sjeverne Makedonije, što je bila njegova 122. utakmica za reprezentaciju.

Makedonci su se porazom od Nizozemske u Amsterdamu oprostili od prvenstva bez osvojenog boda, a Nizozemci su slavili s 3:0 i s maksimalnih devet bodova završili grupnu fazu. Memphis Depay je postigao prvi gol u 24. minuti, a Georginio Wijnaldum je s dva gola u 50. i 58. minuti postavio konačan rezultat.

U direktnom okršaju za drugo mjesto Austrijanci su savladali Ukrajinu u Bukureštu, a presudni trenutak se dogodio u 21. minuti kada je Christoph Baumgartner postigao jedini gol na utakmici.

U Sankt Peterburgu večeras su igrali Finska i Belgija, a Belgijanci su došli i do trećeg trijumfa. Lukas Hradecky je u 74. minuti pogodio vlastitu mrežu, a konačnih 2:0 u 81. minuti je postavio Romelu Lukaku.

U Kopenhagenu Danska je napravila podvig protiv Rusije i slavila s 4:1, te tako zbog bolje gol razlike zauzela drugo mjesto s tri boda, koliko ima i trećeplasirana Rusija i četvrtoplasirana Finska. Mikkel Damsgaard je doveo Dance u vodstvu u 38. minuti, a na 2:0 je povisio Yussuf Poulsen u 59. minuti. Rusi preko Artema Dzyube iz penala smanjuju na 2:1 u 70. minuti, ali potom pobjedu Danske ovjeravaju Andreas Christensen u 79. minuti, te Joakim Maehle tri minute kasnije.

Poslije današnji susreta poznati su i prvi parovi osmine finala. Italija će igrati protiv Austrije, dok će Danska za protivnika imati selekciju Velsa.

Sutra se od 21 sat igraju mečevi grupe D. Hrvatska će prvu pobjedu na Euru tražiti u Glazgovu protiv Škotske, dok će Englezi u Londonu ugostiti Češku Republiku.