Od Općih izbora u Bosni i Hercegovini prošlo je pet dana, međutim još uvijek nemamo kompletne preliminarne rezultate, a izvjesno je da ćemo još neko vrijeme čekati na konačne rezultate.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) jednom dnevnom ažurira preliminarne rezultate i upisuje nove obrađene glasove, međutim sam proces protiče jako sporo, naročito zbog činjenice da se na većem broju biračkih mjesta vrši ponovno brojanje glasački listića. Do konačnih rezultata potrebno je i izvršiti unos glasova pristiglih poštom, glasova u odsustvu i drugih.
Iščekivanja do objave konačnih rezultata nisu pošteni ni kandidati u Zeničko-dobojskom kantonu, međutim na osnovu preliminarnih rezultata može se naslutiti struktura novog saziva kantonalne skupštine.
U izbornoj jedinici 204 gdje se bira 35 zastupnika za Skupštinu Zeničko-dobojskog kantona obrađeni su glasovi sa 87% biračkih mjesta, odnosno, 448/513 biračkih mjesta. I dok je za većinu općina/gradova obrađeno između 90 i 100% biračkih mjesta, proces obrade glasačkih listića je u najmanjoj mjeri završen u Zenici, gdje su upisani glasovi sa 64% birališta.
Do sad je na nivou kantona obrađeno 140 hiljada glasova, dok je po preliminarnim podacima izlaznost u ZDK bila nešto veća od 160 hiljada. Na osnovu toga možemo zaključiti da je preostalo za unijeti još 20 hiljada glasova, od čega je većina s prostora grada Zenica.
Šta nam trenutni podaci govore?
Podaci ažurirani na dan 6. oktobar pokazuju da je Stranka demokratske akcije (SDA) ostvarila najbolji rezultat u kantonu osvojivši 11 mandata, čime je ponovila uspjeh iz 2018. godine. Druga po broju glasova je trenutno Socijaldemokratska partija (SDP) kojoj po trenutnom omjeru pripada pet mandata, što je za jedan manje u odnosu na izbore prije četiri godine.
Isti broj mandata (5) osvaja i Bosanskohercegovačka inicijativa – Kasumović Fuad (BHI – KF), dok je Demokratska fronta (DF) osvojila tri mandata kao i prošle izbore, s tim da je sada nastupila u koaliciji s Građanskim savezom (GS).
Tri zastupnička mjesta je osvojila stranka Narod i pravda (NiP), kao i Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) u koaliciji sa svojim partnerima.
Po trenutom omjeru glasova, dva mandata pripadaju Narodnom evropskom savezu (NES), dva Savezu za bolju budućnost (SBB), a jedan mandat osvaja Naša stranka.
Koje su moguće promjene pri raspodjeli mandata?
Šanse za izmjene u navedenoj projekciji su minimalne, ali ih ne smijemo isključiti. Većina glasova koja nije prebrojana jeste iz grada Zenice, gdje je najveću podršku po dosad prebrojanim glasovima dobila Bosanskohercegovačka inicijativa, međutim matematički gledano, šanse da BHI osigura šesti mandat su izuzetno male, obzirom i da pet hiljada dodatnih glasova nije garancija novog mandata.
Druga po broju glasova u Zenici je dosad Stranka demokratske akcije, no već sada se na osnovu metode koja se primjenjuje za izračun mandata može zaključiti da je skoro pa nemoguće za SDA da dođe do 12. mandata i da je stranci sada najbitnije da dobije još par hiljada glasova kako bi zaštitila 11. mandat.

Ko su novi zastupnici po trenutnom stanju glasova?
Napomena: Mandati se dodjeljuju prvo kandidatima s najvećim brojem glasova, a koji su usvojili 20% glasova unutar liste jedne stranke ili koalicije (preferencijskih glasova). U slučaju da niko nije zadovoljio navedeni unutarstranački cenzuz (prag), ili da je stranka osvojila više mandata od broja kandidata koji su imali više od 20% glasova unutar stranke, onda se mandati dodjeljuju redom počevši od kandidata na rednom broju 1, bez obzira na broj preferencijskih glasova. Više o unutarstranačkom cenzusu i preferencijskim glasovima možete pročitati ovdje.
Iako je još uvijek teško govoriti o konačnoj raspodjeli mandata, već sada su poznata imena većine kantonalnih zastupnika za mandatni period 2022-2026.
Tako bi kao zastupnici SDA u novi saziv Skupštine ZDK trebali ući Alija Ogrić, Selvedina Sarajlić-Spahić, Mirnes Bašić, Ćazim Huskić, Erna Merdić Smailhodžić, Emir Džafić, Fahrudin Čolaković, Emira Drnda-Čičeklić, Mirela Mateša Bukva, Ibrahim Šišić, Selma Mlivić.
Ukoliko Stranka demokratske akcije ponovo bude okupila vladajuću većinu, nije isključeno da neko od navedenih kandidata odustane od mandata, obzirom da se na trenutnoj listi nalaze aktuelni premijer Vlade ZDK i ministri. U tom slučaju, upražnjena zastupnička mjesta se popunjavaju redom sa kandidatske liste, prvi je trenutno “ispod crte” za dodjelu mandata još jedan aktuelni premijer Spahija Kozlić, a potom redom idu Alma Kamenjaš, Emina Tufekčić, Nebojša Nikolić.
Sa liste SDP-a mjesto u Skupštini ZDK po trenutnoj stanju glasova osiguravaju Mirsad Mahmutagić, Marina Mujkanović, Besim Smailbegović, Damir Memić i Vinka Aletović. U slučaju odustajanja od mandata nekoga od gore navedenih, pravo na mandat polaže Jasminko Kapić, a zatim Mladen Simić.
Kao kandidati BHI – KF skupštinske mandate su usvojili Fuad Kasumović, Sanja Renić, Alen Kapković, Amela Granić i Vinko Marić. Izvjesno je da će nosilac liste i aktuelni gradonačelnik Zenice ustupiti svoj mandat, te bi u tom slučaju naredni mandat osvojila Naida Delibašić-Alagić. U slučaju dodatnog odustajanja ili osvajanja novog mandata, naredni na kandidatskoj listi je Elmin Šabanović.
Koalicija DF – GS bi trebala imati tri zastupnika, a to su Goran Bulajić, Snježana Pandža i Hajrudin Fermić. Prva “ispod crte” Velma Avdić bi osvojila zastupnički mandat u slučaju odustajanje nekoga od gore navedenih.
Tri mandata osvaja i NiP, a na vrhu čije liste su Amra Babić, Dejan Kovačević i Harun Čolić. Četvrti je Admir Fojnica koji bi zamijenio nekoga od gore navedenih i slučaju ustupanja mandata.
Kao kandidati HDZ-a po trenutnom broju glasova mandate osvajaju Ivo Tadić i Ivica Penić koji su zadovoljili cenzus unutar liste (20% glasova unutar stranke), a potom Anita Paurić. Poslije njih na listi slijedi Zlatko Jelić koji je trenutno na 18.54% preferencijskih glasova unutar stranke, a na osmom mjestu liste je Tanja Radoš Kosić sa 19.64% glasova. U slučaju da neko od kandidata ostvari više od 20% glasova unutar liste, time ispunjava zadovoljava unutarstranački cenzus, što omogućava tom kandidatu da “preskače” kandidate s manjim postotkom glasova, što je u ovom slučaju kandidatkinja na trećem mjestu koja nije zadovoljila navedeni cenzus. U ovom momentu ne treba zanemariti ni kandidata na 24. kandidatskom broju Andreja Kajića, a koji ima 18.63% preferencijskih glasova.
NES po trenutnom omjeru glasova polaže pravo na dva mandata, a dva kandidata na vrhu liste su Ramo Isak i Almina Sivić. Prvi ispod crte na trećem mjestu je Samir Karahasanović, a blizu mandata je i Dario Pekić koji trenutno na 19.14% glasova unutar stranke, te bi u slučaju prelaska imao pravo na mandat umjesto navedene kandidatkinje.
I SBB bi trebao osvojiti dva mandata u kantonalnoj skupštini, a navedene mandate trenutno dobijaju Omer Škaljo i Vahid Ramić. Ispod crte su Adel Sinanović, a zatim Amra Jupić.
Jedan mandat koji osvaja Naša stranka pripada Behiji Kulović, dok je Amil Buljubašić “zamjenski” kandidat u slučaju odustajanja ili osvajanja dodatnog mandata.
Napomena:
Navedeni rezultati nisu zvanični, niti kompletni, već isključivo projekcija rezultata i raspodjele mandata na osnovu trenutno dostupnih preliminarnih rezultati na stranici Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine, ažuriranih na dan 06.10.2022. godine u 15:13. Svako preuzimanje analize bez dozvole Z Portala ili autora je zabranjeno!
Analizu pripremio: Amar Buljubašić, BA Međunarodnih odnosa