Košarkaši Orlovika uvjerljivom pobjedom protiv Spartaka prekinuli negativan niz

Večeras je u dvorani KŠC “Don Bosco” u Žepču odigrana utakmica 17. kola košarkaškog Prvenstva BiH, a domaća ekipe KK Orlovik Nansi je savladala KK Prijedor – Spartak rezultatom 92:79 (20:17; 32:13; 20:19; 20:30).

Domaći košarkaši su vodili skoro cijelim tokom susreta i pobjeda nije došla u pitanje niti u jednom momentu, a večerašnjim trijumf je važan za Orlove i zbog prekida serije od četiri poraza.

Tok susreta

Uvodni dio susreta je ponudio početno ispitivanje snaga gdje su se timovi smjenjivali u vodstvu. Na polovini prve četvrtine domaći su vodili 9:5, ali zatim Spartak pravi seriju 6:0.

Ipak do kraja dionica domaći stižu do nove prednosti, te prvi period rješavaju sa 20:17 u svoju korist.

Orlovik je bolje otvorio drugu četvrtinu, te poslije tri minute igre pri rezultatu 31:23 prvi put ima dvocifrenu razliku.

Pri rezultatu 33:25 uslijedila je serija 10:0 domaćih košarkaša, koji su tako imali +18 na nešto više od dvije minute do odlaska na odmor. Uslijedila je dobra završnica domaćih, koji povećavaju prednost te rješavaju četvrtinu u svoju korist sa 32:13, a na poluvrijeme odlaze s velikih 52:30.

U uvodu drugog poluvremena domaći su vodili sa 58:38, no nakon serije Prijedorčani smanjuju na 58:44.

Orlovik ipak do kraja dionice vraća značajniju prednost te i ovu  četvrtinu dobiva sa 20:19, a u posljednju se ulazi s rezultatom 72:49.

Domaći su prerano upisali pobjedu, pa nešto sporiju igru koristi Spartak koji se polovinom zadnje četvrtine približava na samo -9 kada je rezultat bio 78:69.

Ipak košarkaši Orlovika nisu dopustili da se nervoza odrazi na konačan rezultat, te mirno privode utakmicu kraju uprkos činjenici da je ovaj period pripao gostima sa 20:30. Susret je okončan sigurnom pobjedom Žepčaka rezultatom 92:79.

Najbolji pojedinci susreta

Najefikasniji kod domaćih večeras su bili Amar Mehić sa 26 poena i šest skokova, a zatim Anes Podojak koji je ubacio 21 poen i dodao po pet skokova i asistencija. Dvocifreni su bili i Ramo Rizvić sa 16 poena, uz sedam skokova i jednu asistenciju, te Abdul-Hakim Delić sa 10 poena, tri skoka i dvije asistencije.

Kod Prijedor – Spartaka Nemanja Stanković je ubacio 18 poena uz četiri skoka i tri asistencije, Andrej Bojanić je postigao 14 poena te zabilježio šest skokova i tri asistencije, a jedan manje poen je postigao Rajko Gutalj, uz šest skokova, dok je dvocifren sa 11 poena bio i Kolja Vučinić uz tri skoka.

Orlovik sada na svom kontu ima osam pobjeda i devet poraza, dok je za Prijedor – Spartak večerašnji poraz 13. u sezoni uz četiri pobjede.

U narednom kolu pred Orlovima je neugodno gostovanje u Banja Luci sastavu Borca, dok i Spartak očekuje težak meč na domaćem terenu protiv sarajevske Bosne.