Košarkašice BiH poražene od Slovenije

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je u posljednjem kolu grupne faze Eurobasketa poražena od Slovenije rezultatom 81:91 (25:23; 12:31, 21:20, 23:17).

Poslije pobjeda protiv Belgije i Turske izabranice Gorana Loje su danas imale priliku da dođu do maksimalnog učinka i direktnog plasmana u četvrtfinale, što se ipak neće dogoditi. No bez obzira na današnji poraz, naše reprezentativke nastavljaju takmičenje, s tim da će morati igrati i osminu finala.

U prvoj četvrtini smo gledali izuzetno kvalitetnu košarku i dobru igru s obje strane, a koja je rezultatski bila neizvjesna do samog kraja. Ipak, u posljednjim trenucima košarkašice BiH su istu riješile u svoju korist s 25:23.

U drugoj četvrtini Slovenke podižu još ritam, šuterski su bile raspoložene, a sjajno ih je služio i šut za tri poena, što će se ispostaviti na kraju kao presudni momenat u današnje meču. Na drugoj strani naše košarkašice nisu bile na svom nivou, u napadu je često izostajala realizacija, a u odbrani nije bilo rješenja za napade protivnica, tako da je Slovenija ovu četvrtinu riješila s uvjerljivih 31:12, te na poluvrijeme otišla s prednošću od 54:37.

Treću četvrtinu ponovo bolje otvaraju slovenačke igračice te u jednom momentu dolaze i do 25 poena prednosti. Ipak do kraja dionice košarkašice BiH podižu svoju igru u četvrtinu rješavaju u svoju korist s minimalnih 21:20.

Na startu posljednje četvrtine počinje da se topi prednost selekcije Slovenije. Reprezentacija BiH dolazi na -10, a na dvije minute do kraja imali smo samo tri poena zaostatka. Ipak Slovenke su imale dovoljno koncentracije da susret privedu kraju i dođu do trijumfa. Četvrta četvrtina je pripala BiH s 23:17, a konačan rezultat je na kraju glasio 91:81 u korist Slovenije.

Najefikasnija u našoj reprezentaciji je bila Marica Gajić s 28 poena i 11 skokova, a odlična je bila i Jacquel Jones s 24 poena i 10 skokova.

Konačan rasplet grupe bit će poznat poslije današnjeg susreta Belgije i Slovenije koji se igra od 15 sati. U slučaju pobjede Belgije koja je apsolutni favorit u ovom susretu naša selekcija bi kao i Belgija i Slovenija imala pet bodova. Pravilo je da se gleda međusobni susret u takvoj situaciji, no kako svaka selekcija ima po jednu pobjedu, kreirat će se mini tabela gdje bi se gledala koš razlika, a u takvom ishodu najrealnije je da BiH zauzme drugo mjesto.

Drugoplasirana selekcija naše grupe će igrati sutra protiv trećeplasirane iz grupe D, a to će biti pobjednik iz današnjeg susreta Hrvatske i Češke Republike.