Košarkašice BiH savladale Hrvatsku i plasirale se u četvrtfinale

Košarkašice Bosne i Hercegovine danas su u Strazburu savladale Hrvatsku u osmini finala Eurobasketa rezultatom 80:69 (19:18; 14:18; 19:14; 28:22).

Tokom cijele utakmice vladala je rezultatska neizvjesnost, niti jedna selekcija nije dominirala igrom niti je uspijevala doći do značajnije rezultatske prednosti.

Prva četvrtina je pripala Bosni i Hercegovini rezultatom 19:18, da bi drugu selekciju Hrvatice riješile u svoju korist s 18:14, tako da se na odmor otišlo s vodstvom Hrvatske rezultatom 36:33.

Na startu drugog poluvremena bh. selekcija se dosta mučila sa šutom, nisu iskoristile nekoliko napada za vodstvo, no ni Hrvatska nije uspijevala da dođe do značajnije prednosti. Ipak, u završnici treće četvrtine košarkašice BiH su uspjele konsolidovati svoje redove i riješiti istu u svoju korist s 19:14.

U posljednjoj dionici bh. košarkašice su pokazale izuzetno borbenost i želju za pobjedom. Proradio je i šut za tri poena, te na četiri minute do kraja imali smo i osam poena prednosti, što je do tog trenutka bila najveća prednost za bh. tim. Nikolina Babić je s dvije trojke donijela i 10 poena prednosti reprezentaciji BiH na 90 sekundi do kraja. Posljednja četvrtina je završila s 28:22, a konačan rezultat na semaforu je bio 80:69.

Najefikasnija u ekipi Gorana Loje je bila Jacquel Jones s 25 poena i 17 skokova, te Nikolina Babić sa 16 poena, a odličnu utakmicu je odigrana i Miljana Džombeta koja je postigla 14 poena.

U srijedu će reprezentacija Bosne i Hercegovine igrati protiv domaće selekcije Francuske u četvrtfinalu.