Odbojkašice Bosne i Hercegovine osvojile Srebrenu ligu

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je savladala reprezentaciju Austrije u finalu CEV Srebrene lige.

Izabranice Stevana Ljubičića večeras su na završnici turnira u Mariboru s 3:2 u setovima bile bolje od Austrije i time postigle još jedan veliki uspjeh. Bh. reprezentacija je dobila prvi set s 25:22, no Austrijanke dolaze do preokreta u setovima. Drugi set je završen rezultatom 27:29 u korist Austrije, dok je u trećem bilo 23:25 što je bilo dovoljno da Austrijanke povedu s 2:1.

Ipak u četvrtom setu naše odbojkašice su pokazale još jedanput svoj kvalitet te predvođene sjajnom Edinom Begić s 25:18 došle do izjednačenja u setovima. Posljednji set bh. odbojkašice su rutinski riješile u svoju korist rezultatom 15:7, te došle do pobjede i osvajanja lige.

Reprezentacija BiH je u okviru grupne faze zauzela drugo mjesto u grupi B s 13 bodova, jednim manje od Portugala. Bh. odbojkašice su u prvom kolu savladale Latviju s 3:0, potom su poražene od Estonije rezultatom 2:3, da bi u naredna tri kola bez izgubljenog seta savladale Portugal, Estoniju i Latviju (3:0). U posljednjem kolu u meču za prvo mjesto naše odbojkašice su izgubile od Portugala rezultatom 3:1. U polufinalnom meču odbojkašice BiH su jučer savladale Sloveniju s 3:1.

S ovom pobjedom reprezentacija Bosne i Hercegovine je nakon historijskog rezultata i plasmana na Evropsko prvenstvo ostvarila još jedan veliki uspjeh, a osvajanjem Srebrene lige osigurale su plasman u Zlatnu ligu.

Evropsko prvenstvo se igra od 18. avgusta do 4. septembra, a u svom prvom nastupu na smotri najboljih selekcija našeg kontinenta odbojkašice BiH će igrati u grupi A u Beogradu s domaćom selekcijom Srbije, te Azerbejdžanom, Rusijom, Belgijom i Francuskom.