Poraz Orlovika u Banja Luci

Sinoć je u banjalučkom Boriku odigran meč 18. kola košarkaškog Prvenstva BiH, a domaća ekipa KK Borac Wwin je pobijedila KK Orlovik – Nansi rezultatom 78:70 (17:25; 18:14; 22:11; 21:20).

Prvo poluvrijeme je pripalo gostima iz Žepča, ali su u drugom dijelu domaći igrači podigli ritam svoje igre te napravili preokret koji im je donio nova dva boda.

Tok susreta

Košarkaši Orlovika su vodili skoro cijelim tokom prvog poluvremena, Borac je tek jednom imao prednost u uvodu susreta sa 7:5, ali su gosti riješili prvu četvrtinu sa maksimalnih +8 i rezultatom 17:25.

U drugoj dionici gosti su uglavnom imali između pet i sedam poena razlike, no nešto bolja igra Borca je pomogla Banjalučanima da smanje zaostatak te izađu kao pobjednik četvrtinu sa 18:14, pa se na poluvrijeme odlazi s rezultatom 35:39 u korist Žepčaka.

Treća četvrtina se ispostavila kao presudna. Već poslije tri minute igre u drugom poluvremenu Borac dolazi do preokreta kada ima vodstvo sa 42:41. Gosti su nakratko vratili prednost na svoju stranu, no do kraja perioda domaći su bili dosta bolji rival te rješavaju isti sa 22:11, a u posljednjih 10 minuta se ulazi s rezultatom 57:50.

Orlovi su nisu predavali do kraja susreta, te su u više navrata prilazili na četiri ili pet poena zaostatka. Tri minute do kraja na semaforu je bilo 70:66, ali onda s dvije vezane trice Sandi Grubelić praktično donosi pobjedu Borcu. I ova četvrtina je pripala domaćem timu sa 21:20, a konačan rezultat susreta je bio 78:70.

Najbolji pojedinci susreta

Najbolji pojedinac kod domaćih je bio Jarod West Ii sa ubačenih 20 poena te po šest skokova i asistencija, dok ga je pratio Amsal Delalić sa 16 poena, četiri skoka i jednom asistencijem. Dvocifren broj poena je imao Srđan Gavrić koji je ubacio 12 uz po dva skoka i asistencije, a treba spomenuti i Vuka Boškovića koji je uz šest poena imao 13 skokova i šest asistencija.

Kod Orlovika je Amar Mehić bio najefikasniji sa 17 poena, uz četiri skoka, a jedan poen manje je ubacio Anes Podojak koji je zabilježio i jedan skok te tri asistencije. Emir Preldžić je ubacio 13 poena uz devet skokova i 11 asistencija, a dvocifren je bio i Ramo Rizvić sa 11 poena te tri skoka.

Ovo je za Borac bila 11. ovosezonska pobjeda uz sedam poraza, te sada Banjalučani imaju 29 bodova. Za Orlovik je ovo bio 10. poraz uz osam pobjeda, a Žepčaci imaju 26 bodova na svom kontu.

Sad slijedi kraća pauza za premijerligaše, a prvenstvo se nastavlja u prvim danima mjeseca marta. Orlovik će u Žepču u narednom kolu ugostiti sarajevski Spars, dok će Borac gostovati Bosni.