Remi Zmajeva u Finskoj

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Helsinkiju remizirala s Finskom u susretu kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo (2:2).

Prvo poluvrijeme je bilo poprilično ravnopravno, Finci su bolje ušli u meč, ali kako je utakmica odmicala naša reprezentacija se oslobađala pritiska i nervoze s početka utakmice te stvorila nekoliko prilika. Ipak promjena rezultata nije bilo pa se na poluvrijeme otišlo bez golova.

Zmajevi su poveli u 55. minuti. Poslije igranja rukom Finaca u kaznenom prostoru dosuđen je penal za našu reprezentaciju, a loptu je na bijelu tačku namjestio Miralem Pjanić. Finski golman je odbranio penal, ali se lopta odbila pravo pred Pjanića koji je šalje u mrežu.

Finska samo tri minute kasnije dolazi do poravnanja. Poslije jedne brze akcije domaće selekcije i konfuzije u našem kaznenom prostoru loptu u mrežu šalje najbolji finski fudbaler Teemu Pukki.

Poslije izjednačujućeg gola domaće selekcije bh. reprezentativci nisu imali adekvatan odgovor, a Finci su prijetili iz kontri što im se isplatilo u 77. minuti kada je Pukki poslije dobre kontre izbacio dva igrača naše zadnje linije te izašao sam pred Ibrahima Šehića i pogodio za 2:1.

Nakon vodećeg gola Finske naša reprezentacija je krenula prema naprijed, a kada se činilo da nećemo imati snage da izvršimo snažniji pritisak povratnik u reprezentaciju Miroslav Stenović je uz pomoć jednog protivničkog igrača pogodio mrežu domaćina u 84. minuti, za ispostavit će se konačnih 2:2.

Reprezentacija BiH će u subotu igrati protiv Kosta Rike prijateljsku utakmicu u Zenici, a naredne srijede u Sarajevu na Grbavici će gostovati Francuska u drugom kolu kvalifikacija.

Večeras su Francuzi također remizirali s Ukrajinom (1:1), a u našoj grupi večeras je slobodna bila selekcija Kazahstana.

Finska:  Jesse Joronen, Paulus Arajuuri, Joona Toivio, Glen Kamara, Robin Lod (77′ Joel Pohjanpalo), Teemu Pukki, Nikolai Alho, Onni Valakari (46′ Rasmus Schüller), Joni Kauko (82′ Tim Sparv), Nicholas Hämäläinen, Jukka Raitala). Selektor: Markku Kanerva.

Bosna i Hercegovina: Ibrahim Šehić, Eldar Ćivić, Darko Todorović, Siniša Saničanin, Miralem Pjanić, Edin Džeko, Gojko Cimirot (82′ Ermedin Demirović), Amer Gojak (64′ Haris Duljević), Dennis Hadžikadunić, Rade Krunić, Miroslav Stevanović (89′ Sead Kolašinac). Selektor: Ivaylo Petev.