Šemsudin Skejić: Budžet Grada Zavidovići oštećen za milion KM

prvi-baner

Aktuelna izborna kampanja za Lokalne izbore 2024. godine znači i završetak mandata saziva Gradskog vijeća Zavidovići za period 2020-2024.

Tim povodom, o odgovornosti Gradskog vijeća Zavidovići, kao i Gradonačelnika i Gradske uprave Zavidovići tokom četverogodišnjeg mandata razgovarali smo s vijećnikom Socijaldemokratske partije (SDP) Šemsudinom Skejićem i jednim od najaktivnijih vijećnika ovog saziva Gradskog vijeća.

U našem razgovoru, gospodin Skejić je istakao niz usvojenih, ali ne i implementiranih, inicijativa i obaveza, što prema njegovim riječima predstavlja prikaz odnosa između ureda Gradonačelnika i Gradske uprave Zavidovići s jedne strane, te gradskih vijećnika s druge strane.

Vijećnici usvajali, gradonačelnik i službe ignorisali obaveze

Nije urađen program uređenja uže gradske jezgre, iako je inicijativa usvojena prije dvije godine. Dozvolili smo da inflacija “proguta” najmanje jednu četvrtinu novca namijenjenog za realizaciju infrastrukturnih projekata, a sve zbog neefikasnosti gradske uprave dok se novac hladio na bankovnim računima”, navodi Skejić i nastavlja:

Ni nakon šest godina od početka realizacije infrastrukturnog projekta ne može se naslutiti sudbina vodosnabdijevanja prostorne cjeline Pašin Konak. Tek u osmoj godini mandata gradonačelnika usvojena je realna cijena gradnje. Ipak za osam godina nije urađen nijedan plan i program uređenja građevinskog zemljišta. Urbanizam grada je uništen! Isti je upropašten i pogažen do te mjere da su milionske materijalne štete beznačajne u odnosu na posljedice koje ćemo morati sanirati decenijama. Ukinut je Urbanistički plan Grada Zavidovići”, izričit je on.

Duga je lista nerealizovanih aktivnosti koju nam je predstavio gradski vijećnik, a između ostalog na njoj je naveo kako nema aktivnosti na sankcionisanju bespravne gradnje, te kako su se urbanističke saglasnosti za građenje u periodu oktobar 2023. i februar 2024. godine izdavali ekspresno, a često i na osnovu nekompletne dokumentacije, prvenstveno kako bi se obračun naknade za uređenje građevinskog zemljišta fakturisao po staroj cijeni prije usvajanja nove.

Nadalje, nije podnesen nijedan finansijski izvještaj o efektima naknade za uređenje građevinskog zemljišta i prirodne pogodnosti-rente, iako je Zakon propisao tu obavezu jedanput godišnje. Također, ništa nije učinjeno ni na rješavanju uzurpacija u poslovnoj zoni Majdanska polja, iako su usvojeni zaključci za to.

Na toj lokaciji uzurpirano je 30.000 m² gradskog zemljišta vrijednosti više od 1.000.000 KM. Ništa se ne poduzima kako bi imovinu uzurpiranu od strane pravnih i fizičkih lica vratili stvarnom vlasniku, odnosno, Gradu Zavidovići. Pitanje kupovine Vile Krivaja nije riješeno iako su Gradonačelnik i Gradska uprava Zavidovići imali sve uslove za to. Čak je i novac u Budžetu za to bio namijenjen“, smatra Skejić.

U setu od 33 pitanja koja je u mjesecu junu Šemsudin Skejić uputio uredu Gradonačelnika i Gradskoj upravi Zavidovići, između ostalog se i navodi:

Zašto niste realizovali projekat oborinske i fekalne kanalizacije u ulici Zlatnih ljiljana? U decembru 2022. godine po osnovu amandmana za Budžet za 2023. godinu u Budžetu su predviđena sredstva. Glavni projekat je urađen, ali realizacija nije ni na vidiku, ni nakon četiri godine nade za mještane koji još uvijek pamte 2014. godinu“.

Pogrešne odluke načinile Budžetu milionsku štetu

Šemsudin Skejić je uvjerenja da je Grad Zavidovići lošim odlukama u prvoj polovini 2023. godine izgubio oko milion KM. Odluke je pripremao gradonačelnik sa službom za upravu geodetskih, imovinsko-pravnih poslova i urbanizma, a na kraju ih je usvajalo Gradsko vijeće

Dakle milion maraka štete za Budžet Grada Zavidovića nastalo je kroz odluke koje se tiču: nerealno niske cijene gradnje – 350.000 KM štete za samo jedan lokalitet; grešaka u planovima parcelacije – 300.000 KM štete; prodaje zemljišta neposrednom pogodbom, a po cijenama nižih od tržišnih – 150.000 KM štete; nebrige o zemljištu u vlasništvu grada – 200.000 KM štete“, navodi on.

Treba istaknuti – s obzirom na to da su građani pretrpjeli štetu, logično je da se neko okoristio. U ovom slučaju dokazano se okoristila nekolicina investitora, a nadležni organi moraju provjeriti iz kojih razloga se gradonačelnik, gradske službe i vijećnici predlagali i donosili odluke koje pogoduju investitorima umjesto građanima koji su ih birali na izborima“, ističe Skejić.

Kako ističe Skejić, njegov amandman da se osnovica cijene gradnje poveća na 900 KM/m², po uzoru na druge općine i gradove u kantonu, gradonačelnik je prvobitno prihvatio, međutim i povukao isti prije januarske sjednice 2023. godine. Nakon čega je jedan od vijećnika podnio amandman na Budžet da isti bude 600 KM, što je kasnije prihvaćeno.

Na taj način je gradonačelnik, uz veliku pomoć vijećnika SDA, NLB, SBB, SP/U, PDA, GDS, SBiH, ali i NiP-a, umanjio Budžet za 350.000 KM“, tvrdi Skejić, te dodaje:

Ali oni nisu samo oštetili Budžet, nego su pogodovali investitorima, konkretno u ovom slučaju onima koji grade na lokalitetu Gaj, ali i svima koji će graditi stanove. Tu je bez građevinske dozvole, u junu iste godine, otpočela gradnja cca. 15.000 m² stambeno-poslovnog objekta. I investitor će zahvaljujući ovoj odluci, po osnovu uređenje građevinskog zemljišta i naknade za prirodnu pogodnost – rentu, uplatiti u Budžet cca. 520.000 KM umjesto 870.000 KM“.

Druga vrsta odluka zbog kojih je Budžet izgubio još oko 300.000 KM tiče se usvajanja dva plana parcelacije, također na lokalitetu Gaj.

Na tom jedinstvenom lokalitetu planovi parcelacije definisali su četiri građevinske parcele. Da je Grad Zavidovići svoje zemljište prodavao kao kompletnu cjelinu, za ostatak koji sad bez naknade koristi već jedan od investitora, Budžet bi bio uvećan za minimalno 300.000 KM“, smatra Skejić.

Kako objašnjava gradski vijećnik, Grad Zavidovići, u periodu od 1.1.2023. godine od 30.6.2023. godine donio je nekoliko odluka o prodaji građevinskog zemljišta neposrednom pogodbom, po cijenama nižim od tržišnih, što je prouzrokovalo 150.000 KM štete.

Sedam parcela, opet prodanih privatnim investitorima, nalaze se u užoj gradskoj jezgri u poluprečeniku 200 metara od centra. Prosječna cijena je iznosila 74 KM/m². Da je prodavano po tržišnoj cijeni od po 200 KM/m², u Budžetu bi bili dodatnih 150.000 KM“, navodi on.

Projekat vodosnabdijevanja prostorne cjeline Pašin Konak

Prema podacima koje je u razgovoru s našim reporterom prezentovao gradski vijećnik Šemsudin Skejić, predračunski radovi iz mart 2018. godine su iznosili 1.888.407,04 KM za projekat vodosnabdijevanja prostorne cjeline Pašin Konak, a od tada pa do maja 2024. godine u vodovod je uloženo 970.494,42 KM.

Beskonačno odugovlačenje s izvođenjem radova i inflacija koja je nastupila u drugoj polovini 2022. godine uzrokovalo je da se vrijednost projekta uveća za više od 500.000 KM. Zbog toga će njihova konačna vrijednost, ako ikada dođe do toga, biti oko 2.500.000 KM. Tokom mog mandata u junu 2023. i aprilu 2024. godine se raspravljalo o ovom projektu. Tada je u izvještaju o stanju projekta nadležna služba dala podatak da će tokom 2024. godine, od maja do septembra, biti uloženo još 202.410 KM, a da je planirano još 329.549 KM. Sa uloženih 970.494,42 KM i obećanih 531.000 KM (202.410+329,549), ukupna vrijednost projekta bi završila na 2.555.000 KM, a potrebno je obezbijediti još 1.000.000 KM“, navodi u uvodu vijećnik Skejić.

Ako je u periodu od 2018. do 2024. godine uloženo cca. 1.000.000 KM, može se sračunati da će mnogo više, ili minimalno 8 do 10 godina trebati da se uloži 1.500.000 KM. Kao čovjek sa više od 45 godina iskustva i projektovanju i građenju, sa sigurnošću mogu potvrditi da se jedan projekat izgradnje vodovoda u vrijednosti 2.500.000 KM može realizovati za 12 mjeseci. Nakon desetina zahtjeva, a nakon što sam uvidio da Gradska uprava Zavidovići na čelu sa Gradonačelnikom, kao ni mjesna zajednica, neće uraditi ništa  i da bi ovaj projekat mogao propasti, podnio sam inicijativu u martu 2024. godine da se obezbijede kreditna sredstva isključivo za ovaj vodovod u iznosu od 1.000.000 KM“, dodaje on.

Iako je inicijativa jednoglasno usvojena, službe i Gradonačelnik istu nisu realizovale.

Sada znate ko je bio i ostao najveći krivac što mi nemamo vode. Nemaju je mještani ovog prostora kojih je 3000. Molimo za malo strpljenja jer ima krivaca još“, ističe Skejić.

Prema njegovim riječima, kada je donesena odluka da se vodovod Suha proširi na regiju Hajderovića, tada je mjesna zajednica zanemarila projekat vodovoda Čevaljuša koji bi uz to koštao daleko manje i bio završen u roku od dvije godine.

Zato teret odgovornosti moraju podnijeti odgovorni u MZ Pašin Konak koji u protekle četiri godine nisu uradili baš ništa. Nejasno je kako mještani Hajderovića to uopće trpe i ne uzmu svoju sudbinu u svoje ruke“, zaključuje on.

POLITIČKI MARKETING