Šveđani prejaki za rukometaše BiH na otvaranju Evropskog prvenstva

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u njemačkom Mannheimu odigrala utakmicu 1. kola Evropskog prvenstva protiv Švedske, a selekcija aktuelnog prvaka kontinenta je opravdala epitet favorita te slavila pobjedu rezultatom 29:20 (14:7).

Nije bh. tim loše počeo utakmicu. Iako su izabranici Irfana Smajlagića vodili samo kod rezultata 0:1, u uvodu utakmice čvrsta igra u odbrani je donosila aktivan rezultat. Na drugoj strani ni Šveđani nisu srljali i previše se trošili, te su mirno čekali i najmanju grešku naše selekcije.

Šveđani su sredinom poluvremena vodili sa 6:3, a za nedostatak golova s jedne i s druge strane su bili “krivi” golmani Andreas Palicka i Benjamin Burić.

Kod rezultata 7:5 uslijedio je pad igre kod bh. rukometaša, a koji s nekoliko tehničkih grešaka te brzim napadima protivnika gube priključak. Švedska je iskoristila sve što im je ponuđeno te serijom od 5:0 dolazi do +7 i vodstva rezultatom 12:5.

Do kraja poluvremena postignuta su po još dva pogotka, te je nakon prvi pola sata igre na semaforu bilo 14:7.

Rukometaši BiH su drugo poluvrijeme otvorili serijom 3:0. Potom je uslijedio period igre gdje su Šveđani vodili sa četiri ili pet golova razlike, ali onda sredinom poluvremena poslije odbrane i pogotka golmana Benjamina Burića naš tim dolazi na samo tri gola zaostatka kod rezultata 18:15.

Uprkos isključenu Mirsada Terzića u 45. minuti, koje je bilo prvo na ovom meču u oba tima, naš tim je sačuvao tri gola zaostatka te je rezultat bio 20:17.

Šveđani su s dva pogotka došli do pet razlike, a nakon jednog gola naše selekcije uslijedila je velika serija protivnika od 6:0, pa su aktuelni prvaci Evrope na tri minute do kraja stigli do dvocifrene prednosti pri rezultatu 28:18.

Do kraja su Šveđani mirno priveli utakmicu kraju te došli do prva dva boda i pobjedom rezultatom 29:20.

Najefikasniji u reprezentaciji Bosne i Hercegovine je bio Adin Faljić sa četiri pogotka i tri izborena sedmerca, dok su Mirko Herceg i Marko Panić pogađali po tri pogotka.

Kod Šveđana je daleko ispred drugih bio Hampus Wanne sa 12 golova, pet je postigao Lukas Sandell, a četiri Jim Gottfridsson. Andreas Palica je bio sjajan sa 14 odbrana.

U našoj grupi večeras su snage odmjerili Nizozemska i Gruzija, a slavili su Nizozemci sa 14:9. Naš tim će u subotu od 18 sati igrati protiv Nizozemske, dok je u ponedjeljak u istom terminu na programu duel s Gruzijcima.